Historia

Historia

Parafia Świętego Krzyża w Szarowoli została erygowana 16 lipca 1995 roku, dekretem ówczesnego biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę. Powstała z podziału parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim. Granice parafii zostały rozszerzone 24 czerwca 1998 roku, przez przyłączenie Pańkowa z parafii Tarnawatka.

Kościół parafialny

Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża w Szarowoli został wybudowany w latach 1978-1981. Jest to budowla murowana, jednonawowa, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dach kościoła jest dwuspadowy, kryty blachą. Na frontonie kościoła znajduje się wieża, nakryta hełmem namiotowym.
Obraz: Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża w Szarowoli

Do parafii należą
Do parafii należą miejscowości: Pańków, Szarowola, Zamiany
Kaplice na terenie parafii
1. Kościół filialny murowany, pw. MB Anielskiej, w Pańkowie, z lat: 1998 – 2000; odpust: MB Anielskiej – I niedziela sierpnia

2. Kapliczki przydrożne w: Szarowoli (z r. 1952), Pańkowie ( z r. 1982)

Dane administracyjne
Liczba mieszkańców: 998

Liczba katolików: 990

Cmentarz grzebalny
1. Cmentarz rzymskokatolicki, dawniej greckokatolicki i prawosławny w Szarowoli, czynny, założony w I poł. w. XIX, w kształcie czworoboku o pow. 0,12 ha, bez podziału na kwatery

2. Cmentarz rzymskokatolicki, dawniej greckokatolicki i prawosławny w Pańkowie, założony w I poł. w. XIX, w kształcie czworoboku o pow. 0,44 ha, bez podziału kwatery, ogrodzony metalową siatką przy metalowych słupach. Czynny od 2005 roku.

Rys historyczny

Zapraszam do odbycia małej wędrówki po naszej ziemi rodzinnej i poznania tego co jest naszą historią i teraźniejszością. Wybór tytułu parafii Krzyż Święty nie jest przypadkowy ale to podpowiedź by tajemnice Krzyża Świętego i naukę od Niego płynącą poznać i zastosować do codziennego życia, która to już na dobre zakorzeniła się w naszą historie i jest droga naszego życia.

Zacznijmy od początku. W Szarowoli istniała świątynia grecko-katolicka do 1875 roku, usytułowana w centrum wsi, tu gdzie dzisiaj stoi dzwonnica /lekko na wschód/. Tak jak jest to obowiązkiem i prawem Kościołów Wschodnich ustawiona na wschód. W tymże roku po dekrecie carskim jako zemsta za Powstanie Styczniowe car skasował unię i grekokatolicy w Zaborze Rosyjskim zostali siła wcieleni do cerkwi prawosławnej. A cerkiew / budynek/ greko-katolicka stała się prawosławną. Podobnie i cmentarz usytułowany przy wjeździe do Szarowoli. Budynek cerkiewny został rozebrany na polecenie władz państwowych w 1938 r.

Poświęcenie kościoła odbyło się 17 września 1981r., w pięć miesięcy po rozpoczęciu budowy, dokonał tego Ks. Bpa Bolesław Pylak Ordynariusz Lubelski. Wtedy to nasz Ks. Proboszcz Ks. Prałat Stefan Wrzołek z Tomaszowa Lub. przekazał piękny historyczny krzyż z kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, mówiąc, „jak Matka córkę wianuje, tak ja was wianuje”. Dodajmy że był to kościół filialny /filia znaczy córka/ parafii Tomaszowskiej.

Krzyż znajduje się w prezbiterium kościoła w pozłacanej aureoli, wykonanej przez Stanisława Makarę i Janusza Szpyta z Lubaczowa.

Krzyż w zbliżeniu
Wtedy to wierni wybrali tytuł dla swojego kościoła. Krzyż Święty główne święto świątyni to Podwyższenie Krzyża Świętego.
Krzyż ten jest bardzo czczony od wielu lat świadczą o tym wota i podziękowania za uzdrowienia szczególnie z chorób kości i stawów
Nieliczne tylko zachowane wota za uzdrowienia składane przy tym krzyżu.
Interesującym są też dwa krzyże znajdujące się na cmentarzu grzebalnym w Szarowoli, na grobach.
Są to krzyże wieńczące kopuły cerkwi prawosławnej z Szarowoli. Prawdopodobnie jeden z nich został przestrzelony /już na cmentarzu/ w czasie działań wojennych 1939 r.
Krzyż z cmentarza w Szarowoli
Wartym wspomnienia jest krzyż „POLSKI z Pańkowa

Kaplica w Pańkowie

Podobnie było i w Pańkowie. Cerkiew stała w centrum wsi na placu dziś boisko szkolne przed szkoła / dziś nie czynną/.
Myśl o budowie kościoła w Szarowoli dojrzewała już od lat sześćdziesiątych i znalazła swoją realizację w roku 1981 na fali odnowy związanej z ruchem Solidarności. Już w latach sześćdziesiątych odprawiały się Msze święte odpustowe / ku czci Trójcy Przenajświętszej/, pierwszokomunijne oraz niedzielne w okresie letnim przy kapliczce na końcu wioski

W Pańkowie należącym do parafii Tarnawatka istniał punkt katechetyczny. Po powrocie katechezy do szkoły ksiądz z Tarnawatki odprawiał tam raz w miesiącu Mszę św.

W Pańkowie należącym do parafii Tarnawatka istniał punkt katechetyczny. Po powrocie katechezy do szkoły ksiądz z Tarnawatki odprawiał tam raz w miesiącu Mszę św.

W końcu lat dziewięćdziesiątych dojrzała myśl budowy kościoła w Pańkowie. Starania rozpoczął ks. Waldemar Kostrubiec, proboszcz z Tarnawatki.

Kościół pw. NMP Anielskiej w Pańkowie wybudowany w latach 1999 – 2000

Kapliczka wybudowana w latach siedemdziesiątych na miejscu krzyża.
Kaplica /dawny punkt katechetyczny/ w Pańkowie

Krzyż „Polski” w Pańkowie.

Historia tego pięknego krzyża jest bogata i tragiczna jak ludzi tej ziemi. Otóż data postawienia nie jest znana. Postawili go Polacy /w Pańkowie było 17 rodzin Polskich i ponad 80 tzw. Rusinów, którzy mieli własna świątynię a Rzymskokatoliccy przynależeli do 1920 r. do parafii Krasnobród/. Ustawiony został w centrum wioski, przy grubej topoli. Jednakże został sprofanowany i przewrócony. Polacy postanowili go przenieść i ustawić na końcu wioski przy zabudowaniach P. BUKAŁÓW przy drodze prowadzącej do dawnej już nie istniejącej Kolonii Panków i do Majdanu Wielkiego, było to w roku 1905. W miejscu Polskiego Rusini postawili swój krzyż. Sam upadł i prawdopodobnie znajduje się w wodach jeziorka.